Хмарні Обчислення
Хмарні обчислення — технологія обробки даних, в якій програмне забезпечення надається користувачеві як Інтернет-сервіс. Користувач має доступ до власних даних, але не може управляти і не повинен піклуватися про інфраструктуру, операційну систему і програмне забезпечення, з яким він працює. «Хмарою» метафорично називають інтернет, який приховує всі технічні деталі. Згідно з документом IEEE, опублікованим у 2008 році, «Хмарні обчислення — це парадигма, в рамках якої інформація постійно зберігається на серверах у мережі інтернет і тимчасово кешується на клієнтській стороні, наприклад на персональних комп'ютерах,ігрових приставках, ноутбуках, смартфонах тощо».
Зміст
Історія
Хмарні сервіси, що дозволяють перенести обчислювальні ресурси й дані на віддалені інтернет-сервери, в останні роки стали одним з основних трендів розвитку IT-технологій.
Концепція хмарних обчислень з'явилася ще в 1960 році, коли американський учений, фахівець з теорії ЕОМ Джон Маккарті (John McCarthy) висловив припущення, що коли-небудь комп'ютерні обчислення стануть надаватися подібно комунальним послугам (public utility). Аналогією обчислювальних "хмар" зі звичного життя можуть служити електростанції. Хоча домовласник може купити електрогенератор і піклуватися про його справність самостійно, більшість людей вважає за краще отримувати енергію від централізованих постачальників.
Складові
Хмарна обробка даних як концепція включає поняття:
- Програмне забезпечення як послуга
- Платформа як послуга
- Інфраструктура як послуга
- Робоче місце як послуга
- Веб 2.0
- інші технологічні тенденції, загальною в яких є впевненість, що мережа інтернет в змозі задовольнити потреби користувачів в обробці даних.
Наприклад, Google Apps забезпечує застосунки для бізнесу в режимі онлайн, доступ до яких відбувається за допомогою Інтернет-браузера тоді як ПЗ і дані зберігаються на серверах Google.
Оренда замість купівлі
Провайдери хмарних рішень дозволяють орендувати через інтернет обчислювальні потужності та дисковий простір. Переваги такого підходу — доступність (користувач платить лише за ті ресурси, які йому потрібні) і можливість гнучкого масштабування. Клієнти позбавляються від необхідності створювати і підтримувати власну обчислювальну інфраструктуру.
За оцінками експертів, використання хмарних технологій в багатьох випадках дозволяє скоротити витрати в два-три рази в порівнянні з вмістом власною розвиненою IT-структури.
"Хмара" відкриває новий підхід до обчислень, при якому ані обладнання, ані програмне забезпечення не належать підприємству. Замість цього провайдер надає замовнику вже готовий сервіс.
До допомоги "хмар" часто вдаються молоді компанії-стартапи, які потребують великих обчислювальних ресурсах для обслуговування користувачів, але не можуть дозволити собі створення і експлуатацію власного дата-центру.
Одним з перших широкодоступних хмарних інтернет-сервісів стала електронна пошта з веб-інтерфейсом. У цьому випадку всі дані зберігаються на віддалених серверах, а користувач отримує доступ до своїх листів через браузер з будь-якого комп'ютера або достатньо потужного мобільного пристрою.
Публічні та приватні "хмари"
"Хмари" прийнято ділити на публічні та приватні. Перші відкриті для всіх бажаючих, тоді як другі створюються і експлуатуються співробітниками одного підприємства або організації. Приватні "хмари" використовуються, коли потрібно забезпечити додатковий рівень безпеки конфіденційної корпоративної інформації.
Недоліки "хмарних" рішень зводяться, в основному, до проблеми довіри постачальнику сервісу, від якого залежить як безперебійна робота, так і збереження важливих даних користувача. Крім того "хмарні обчислення" висувають високі вимоги до якості каналів зв'язку, які гарантують повсюдний якісний доступ в інтернет.
Послуги, які ми можемо отримати
1.Використання програмного забезпечення(ви платите за використання програми на сервері,а не за її купівлю)
2. Платформа як сервіс(Software as a Service (SaaS)) — дає доступ до інтегрованої платформи для розробки, тестування та підтримки різноманітних проектів
3. Інфраструктура як послуга(Infrastructure as a Service (IaaS)) — представлення комп’ютерної інфраструктури у вигляді віртуалізації, що включає в себе операційні системи та системне програмне забезпечення, а також апаратну частину сервера.
Цей тип розрахований спеціально на фірми,установи, яким необхідно мати інфраструктуру власної компанії і для цього вони можуть оплачувати дану послугу.
4. Віртуальне робоче місце(Desktop as a Service (DaaS)) — користувач має змогу власноруч налаштовувати своє робоче місце і тим самим створити собі комплекс програмного забезпечення необхідного йому для роботи.
Загалом, ця технологія має як плюси так і мінуси. Вона доволі економічна і доцільна для організацій, корпорацій, фірм і т.і. Вона не потребує значних ресурсів вашого пристрою(будь-то, КПК, планшет, смартфон,нетбук або комп’ютер), але вона вимоглива щодо доступу до інтернету.
Це означає, що ви повинні мати безперебійний швидкісний інтернет.
Другим мінусом є те, що хоча надавачі послуг і стараються працювати онлайн цілий час, але завжди бувають випадки, коли сервер може бути оффлайн і тоді доступ до ваших послуг буде недоступний.
Посилання
- Cloud computing ("облачные вычисления"). Справка
- Шаблон:Cite paper
- Jones, M. Tim, Cloud Computing with Linux from IBM DeveloperWorks (2008-09-10).
- Cloud Computing Community Wiki is a «new resource put together by several industry executives and bloggers»
- Cloud Computing Incidents Database (CCID) tracks and «provides historical data on cloud outages»
- What is Cloud Computing ? - Web 2.0 expo — A video where Tim O'Reilly, Dan Farber, Matt Mullenweg and others answer this question.
- Above the Clouds: A Berkeley View of Cloud Computing — A paper from EECS Department, University of California, Berkeley
- Cloud Hosting — Хмара, як хостинг
- http://mapyourinfo.com/wiki/uk.wikipedia.org/%D0%A5%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%96%20%D0%BE%D0%B1%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F/