Тернопільські парки

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Версія від 13:31, 31 травня 2010, створена Nadya (обговореннявнесок)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Вступ

Тернопіль — одне з найбільш зелених міст України. Уквітчане різнобарв ям дерев, кущів, квітів, прикрашене мальовничими острівцями скверів, тінистим привіллям парків, чудовим голубим плесом Тернопільського ставу. Кожний, хто вперше приїжджає в наше місто, особливо в літній період, завжди вражається кількістю зелені у ньому. Прекрасні ландшафтні парки створюють в Тернополі незабутню атмосферу. Площа парків культури і відпичинку в нашому місті складає 210,7 га.

Основні відомості

№ п/п Назва парку Площа Місце знаходження
1. Старий Парк 5,7 га Біля центрального стадіону
2. Національного Відродження 56 га Між масивами "Східний" та "Сонячний"
3. Топільче 70 га Мікрорайон "Дружба"
4. Парк ім.Т.Г.Шевченка 21 га Біля Тернопільського ставуСтарий Парк

Вічний вогонь

Старий парк. Ми називаємо цей парк “Старим”, хоча серед тернопільської громади початку ХХ століття його називали “Новим”. Початок його закладення — 1861 рік. Подяку за створення парку на безлюдній околиці слід скласти тодішньому бургомістру Володимиру Мандлю. Слід також віддати належне садівнику Львівського ботанічного саду Бауеру. Парк створювався на безлюдній околиці, місця було достатньо, і фантазія творців парку могла бути реалізованою в повній мірі. Парк вийшов на славу. Його алеї прикрашали екзотичні рослини, які виписували з далеких оранжерей, квіткові клумби.


В сучасному парку Слави височить пагорб Слави,який був насипаний у 1970 році, що є даниною пам`яті загиблим у Другій світовій війні. Проте мало хто знає, що ідея пагорбу у Старому парку не нова. На честь 300-річчя укладення Берестейської унії на цьому місці був насипаний пагорб, що був оздоблений красивими клумбами. В післявоєнний період архітектори Б.Гаврилюк та Е.Гронський успішно використали занедбаний пагорб Унії і таким чином зберегли його для сьогоднішніх тернополян.

При реконструкції парку були знесені старі будівлі, викорчувана частина дерев і кущів. Парк набув регулярного стилю. Нині в Старому Парку нараховується біля 40 видів дерев та кущів. Особливу цінність становлять старожили парку (тополя біла, бук лісовий, клен ясенолистий), та екзоти і релікти.


Парк Національного Відродження

Парк Національного Відродженнязакладений в 1978 році. Він був заснований на території пустиря, тоді там були висаджені дерева кращими представниками випускних класів шкіл Тернополя.

2.jpg

Площа теперішнього парку — 56 га. Знаходиться він в районі масивів — Східний і БАМ. В парку існує лише одна головна алея від якої відгалужуються шість менших. Тут насипано два кургани, розбито чотири клумби. Також тут споруджене «Співоче поле». Його сцена розрахована на тисячу двісті артистів. П’ять тисяч глядачів розміщаються в амфітеатрі, стільки ж — на видових майданчиках. «Співоче поле» було відкрите у червні 1986 р.


"Співоче поле"


В теперішній час на «Співучці» (так «Співоче поле» називає тернопільська молодь) відбуваються різноманітні концерти,виступи хорів, духових оркестрів, хореографічних ансамблів, фестивалі пісні і танцю. Тут шумлять — вирують традиційні тернопільські свята – зими, весни, квітковий карнавал. А також відзначаються Національні свята, День міста.

У парку діють також каруселі, атракціони, дитячі майданчики, фонтан, тенісний корт, а також бар у національному стилі. Гордістю парку є його джерело, яке влітку завжди втамовує спрагу тернополян. Але, на жаль, виявляється, що воду джерела вже неможна пити, оскільки вона забруднена і не придатна до вживання.

Парк Національного Відродження популярне місце відпочинку серед людей похилого віку, дітей і звичайно — молоді. А приваблює у парку саме неповторність краєвиду, свіже повітря, безліч галявин і лавочок для відпочинку. Саме тому, прогулянки парком залишають у відвідувачів неповторне враження. Парк налічує біля 60 видів дерев, кущів, ліан

Парк Топільче

Гідропарк „Топільче" — улюблене місце відпочинку дітей та молоді. Адже виник він, як в казці, на місці колишнього болота, та й сам схожий на казку: з чарівними озерцями, водяним млином, дитячими атракціонами, галявиною казок, зоокутком, козацькою фортецею.

У 1970-75 роках інтенсивно велись роботи по створенню, на місці осушеного болота, гідропарку „Топільче", який пізніше в 1985-87 роках був реконструйований. В цей час озеленюються і схили ріки Серет вздовж вулиць Миру і Дружби.

Місток у парку


У заболоченій раніше долині Серету виросло містечко з кількома зонами. Зона тихого відпочинку об’єднує Поляну казок, комплекс зоокутка, в якому можна побачити фазанів, качок, лебедів, павичів, кіз, осла, поні, коней, лань. В 2007 році придбані страуси. А також є мальовничі острівці, канали і водойми з декоративними плаваючими птахами. Поруч - зони атракціонів, активних ігор, культурно-видовищних заходів. У спортивній зоні є аквадром, картингдром, тенісні корти. Завжди людно біля каскадів фонтанів на центральній алеї, на дитячій залізниці, автодромі. За останні роки в парку здійснено ряд робіт, які покращили його функціонування. Висаджено багато дерев і кущів, реконструйовано водообмін та водопостачання парку, побудовано склад сухих кормів, допоміжні приміщення, водяні декоративні млини, три футбольні поля із штучними газонами, відбулась реконструкція фортечного містечка на островах активних ігор, оновлено доріжки та алеї, встановлено міст-альтанку на острів „Слов'янське капище". Ці роботи проводились 2000-2001рр. В 2007 році проведено реконструкцію огорожі зоокутка, побудовано приміщення для павичів, приміщення для птиць і екіпажу, вольєр для страусів, та інші.

Джерельце


В парку „Топільче" є гідрологічна пам’ятка природи „Тернопільські джерела" (0,10 га, рішення облради від 13.03.1994р.). Творці гідропарку врахували рельєф місцевості. Дерев’яні скульптури, вежі, хатки, фортеці, видові майданчики, плетені з гілля тини, виконані в єдиному стилі, залишають неповторне враження.


Милують око зелені насадження парку, в якому нараховується біля 60-ти видів дерев та кущів. Парк „Топільче" межує з автостоянкою Шовкун („Автолюбитель"), торговим комплексом „Орнава", видавництвом „Збруч" та продовольчим ринком. На території парку розміщено кафе „Водограй", музичне училище, клуб зимового плавання.

Відеоролик "Топільче взимку" <youtube v="3Z5TtCqkMjQ"/>

Парк ім.Т.Шевченка

Парк ім Т. Г. Шевченка розташований біля Тернопільського ставу.У парку відбуваються різні фестивалі. Є два острови, поширений катамаранний спорт.У парку зупиняються мандрівні цирки.

Парк ім. Т. Г. Шевченка займає площу 21 га, створений на місці пойми Серету, яка щороку навесні та влітку заливалась водою. Після підсипки території відходами розбитих будівель та чорноземом, тут були висаджені дерева. Роботи велися на всій площі одночасно. Люди працювали в 2 і З зміни. З 1950 по 1953 роки парк будувався силами громадськості та комунальних організацій. З 1951 року розпочалось створення озера і насадження парку культури і відпочинку поблизу нього. Мешканці міста насадили близько 16 га парку. Після перекриття річки Серет утворилось озеро площею 400 га, яке стало окрасою Тернополя.

Місток у парку

В парку було побудовано літню естраду, танцювальний майданчик на острові «Чайка», дитячий майданчик, пляж , 2 фонтани, містки, гойдалки, шахово-шашковий клуб,більярдна, спортивна площадка, торгові кіоски, тенісний корт, літній кінотеатр.

Парк ім. Т. Г. Шевченка став улюбленим місцем відпочинку тернополян. Тихі тінисті алеї, невелика штучна водойма, острівці, легкі арочні мости, плесо Тернопільського ставу надають парку особливої чарівності та неповторності.

На берегах озера обладнані пляжі, для любителів веслування, водомоторного і парусного спорту збудовані станції з пристанями. В озері багато риби, любителів її ловлі тут можна зустріти будь-якої пори року.

До Вашої уваги фотогалерея Тернопільського ставу


На озері курсує пасажирський катер «Герой Танцоров» — названий на честь воїна-героя, в минулому капітана річкового пароплавства.

Місце «Підзамче» було суцільною руїною, їз завершенням будівництва готелю «Тернопіль» були довершені роботи по благоустрою цієї території, створені мальовничі тераси. На одному з міжнародних мистецьких заходів, що проходив в Тернополі, були виготовлені скульптурні композиції, які встановлені в сквері «Підзамче».

В куточку «Підзамче» біля готелю «Тернопіль» розташований каскадний фонтан. Особливо гарний він увечері, коли підсвічена ліхтариками вода, стікає з гори, утворюючи багато маленьких водоспадів.

На території парку зростає біля 50 видів дерев та чагарників, серед яких верба біла плакуча, ялина ключа голуба, туя західна, дуб черешковий, ялівець козацький, тополя та ін. Особливою гордістю є лапина крилоподібна — єдиний в місті екземпляр дерева, занесеного до Червоної Книги України. Його висота сягає понад 20м, вік — біля 50 років. В даний час проходить реконструкція зелених насаджень парку, яка передбачає заміну старих пошкоджених дерев на більш цінні декоративні види. З цією метою висаджені 8 шт. оцтового дерева, ведмежий горіх, алея туї колоновидної.


Презентація про Тернопіль

Матеріали взято із http://photo.i.ua/user/844124/42939/