Відмінності між версіями «Сервер»

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 5: Рядок 5:
 
Різноманітні можливості мережі забезпечуються використанням різних серверів та клієнтських програм. Так, доступ до багаточисельних Web-сайтів вимагає інсталяції клієнтської програми, яка називається Web-браузер (або просто браузер). Щоб отримувати чи відправляти повідомлення електронною поштою, необхідно звертатися до поштового сервера, для чого на комп’ютері має бути встановлена відповідна програма.</p>
 
Різноманітні можливості мережі забезпечуються використанням різних серверів та клієнтських програм. Так, доступ до багаточисельних Web-сайтів вимагає інсталяції клієнтської програми, яка називається Web-браузер (або просто браузер). Щоб отримувати чи відправляти повідомлення електронною поштою, необхідно звертатися до поштового сервера, для чого на комп’ютері має бути встановлена відповідна програма.</p>
 
==='''Сервер'''===
 
==='''Сервер'''===
<p align="justify">'''Сервер''' (анг. Server - служка) — у комп'ютерній термінології слово може стосуватися окремого комп'ютеру чи програми. Головною ознакою в обох випадках є здатність машини чи програми переважну кількість часу працювати автономно, без втручання людини реагуючи на зовнішні події згідно встановленого програмного забезпечення. Втручання людини відбувається під час встановлення серверу і під час його сервісного обслуговування. Часто це роблять окремі адміністратори серверів з вищою кваліфікацією.</p>
+
<p align="justify">'''[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D1%80 Сервер]''' (анг. Server - служка) — у комп'ютерній термінології слово може стосуватися окремого комп'ютеру чи програми. Головною ознакою в обох випадках є здатність машини чи програми переважну кількість часу працювати автономно, без втручання людини реагуючи на зовнішні події згідно встановленого програмного забезпечення. Втручання людини відбувається під час встановлення серверу і під час його сервісного обслуговування. Часто це роблять окремі адміністратори серверів з вищою кваліфікацією.</p>
 
==='''Сервер як комп'ютер'''===
 
==='''Сервер як комп'ютер'''===
 
<p align="justify">'''Сервер як комп'ютер''' — це службовий комп`ютер у локальній чи глобальній мережі, що забезпечує функціонування мережі, всі або частину її функцій.</p>
 
<p align="justify">'''Сервер як комп'ютер''' — це службовий комп`ютер у локальній чи глобальній мережі, що забезпечує функціонування мережі, всі або частину її функцій.</p>

Версія за 16:48, 30 листопада 2009

Перші WWW-сервери

Перші WWW-сервери з’явилися в 1993 році. В основу WWW була покладена концепція гіпертекста. Від звичайного такий текст відрізняється тим, що в ньому є посилання на інші документи, які можуть бути як на цьому ж сервері, так и на других комп’ютерах, що знаходяться навіть на інших континентах. Мільярди таких документів, які зберігаються в мережі та пов’язані між собою посиланнями, утворюють Всесвітню інформаційну мережу (Web). Важливо, що самі документи можуть бути різними: тексти, карти, зображення, комп’ютерні програми, музика тощо.

Окремий документ з унікальною адресою (URL) утворює Web-сторінку, а сукупність пов’язаних між собою Web-сторінок, які утворюють єдину інформаційну структуру з певною тематикою, загальною системою навігації та належать окремим власникам, називають Web-сайтом або просто сайтом.

Вихід в мережу Internet забезпечує спеціальний провайдер. Для отримання доступу до того чи іншого Web-сервера, на комп’ютері користувача має бути встановлена відповідна клієнтська програма. Взаємодія клієнта та сервера показана на рис. Різноманітні можливості мережі забезпечуються використанням різних серверів та клієнтських програм. Так, доступ до багаточисельних Web-сайтів вимагає інсталяції клієнтської програми, яка називається Web-браузер (або просто браузер). Щоб отримувати чи відправляти повідомлення електронною поштою, необхідно звертатися до поштового сервера, для чого на комп’ютері має бути встановлена відповідна програма.

Сервер

Сервер (анг. Server - служка) — у комп'ютерній термінології слово може стосуватися окремого комп'ютеру чи програми. Головною ознакою в обох випадках є здатність машини чи програми переважну кількість часу працювати автономно, без втручання людини реагуючи на зовнішні події згідно встановленого програмного забезпечення. Втручання людини відбувається під час встановлення серверу і під час його сервісного обслуговування. Часто це роблять окремі адміністратори серверів з вищою кваліфікацією.

Сервер як комп'ютер

Сервер як комп'ютер — це службовий комп`ютер у локальній чи глобальній мережі, що забезпечує функціонування мережі, всі або частину її функцій.

Сервер як програма

Сервер як програма — програма, що надає деякі послуги іншим програмам (клієнтам). Зв'язок між клієнтом і сервером зазвичай здійснюється за допомогою передачі повідомлень, часто через мережу, і використовує певний протокол для кодування запитів клієнта і відповідей сервера. Серверні програми можуть бути встановлені як на серверному, так і на персональному комп'ютері, кожного разу вони забезпечують виконання певних служб (наприклад, сервер баз даних чи веб-сервер).

Комп'ютер або програма, що установлена на цьому комп'ютері, здатні автоматично розподіляти інформацію чи файли під керуванням мережної ОС або у відповідь на запити, прислані у режимі on-line користувачами, і таким чином надавати послуги іншим комп'ютерам мережі (клієнтам). В залежності від функціонального призначення розрізняють файлові сервери (анг. File server), проксі-сервери, FTP-сервери, Web-сервери, DNS-сервери, SQL-сервери, термінальні сервери, Інтернет-сервери та інші.

Що таке нейм-сервер - DNS?

ДНС (доменний нейм сервер) - це засіб, який дозволяє визначити IP-адресу за доменним ім'ям (резолвінг доменного імені).Але навіть багатьох серверів не вистачило б для того, щоб обробити велику кількість запитів, яку щодня генерують всі користувачі Інтернету. Тому було побудовано ієрархічну систему серверів. Кожна група серверів в цій ієрархії відповідає за певну частину доменного імені. Наприклад, у випадку з доменним ім'ям www.allweb.com.ua спочатку запит йде до ДНС-сервера, який не знає нічого про цей домен (як правило, це ДНС-сервер вашого Інтернет-провайдера), але знає IP-адресу того сервера, який відповідає за зону ua. Потім запит відсилається до цього ДНС-сервера, який відповідає за зону ua, але він може тільки відповісти нам IP-адресу того сервера, який відповідає за зону com.ua, після запиту до нього ми отримуємо адресу того ДНС сервера, який відповідає за зону allweb.com.ua, а от вже в нього ми можемо дізнатися, яка адреса відповідає доменному імені allweb.com.ua.

Що таке PerformancePoint Server?

Microsoft Office PerformancePoint Server 2007 — це інтегрована прикладна програма для керування продуктивністю, яка дає змогу здійснювати моніторинг, аналіз і планування бізнес-процесів.

Надаючи гнучкі та легкі у використанні інструменти для створення інформаційних панелей, планів та бюджетів, Office PerformancePoint Server 2007 допоможе кожному працівнику вашої компанії приймати обґрунтовані рішення, що узгоджуються з цілями всієї компанії.

Поєднання SQL Server 2005 та системи Microsoft Office 2007 сприяє зростанню продуктивності Більшість людей хоче уникнути необхідності вивчати нові складні програми. Організації, у свою чергу, намагаються не витрачати ресурси ІТ-служб та вкладати кошти в навчання новим засобам, в яких мало шансів на широке використання. Завдяки тому, що інфраструктура PerformancePoint Server 2007 вбудовується в Microsoft Office, тобто у середовище настільних комп'ютерів, працівникам не доведеться вивчати нове програмне забезпечення — вони зможуть користуватися вже знайомими їм програмами, зокрема Microsoft Office Excel та Office SharePoint Server.

PerformancePoint Server 2007 використовує систему Microsoft SQL Server 2005, яка є перевіреною платформою для бізнес-аналізу, інтегрування даних та звітування. SQL Server 2005 пропонує високозахищене середовище для керування продуктивністю, яке можна масштабувати для підтримки такої кількості користувачів, яку вам потрібно включити у процес керування продуктивністю. Функціонуючи як прихований прикладний рівень, PerformancePoint Server 2007 надає інструменти та забезпечує комунікаційні зв'язки, завдяки яким Microsoft Office перетворюється на інтерфейс для прийняття рішень, SharePoint Server стає засобом інформації, а SQL Server 2005 — механізмом інтеграції та збирання даних.

Типи серверів

Сервери повинні виконувати різноманітні і складні завдання, а у великих комп’ютерних мережах сервери стали спеціалізувати, щоб задовольняти потреби користувачів, що розширюються.


1250083025911-x.jpg


Поштові сервери. Коли ви перевіряєте свою електронну пошту, ви бачите тільки ті повідомлення, які відносяться до вашого реєстраційного імені.Збереження електронних повідомлень деяким централізованим чином, як, наприклад, на поштовому сервері, дозволяє підвищити безпеку і поліпшити управління електронною кореспонденцією (наприклад, старі електронні листи можуть віддалятися після деякої кількості днів у всій поштовій системі).


1250083025912-x.jpg


Новинні сервери функціонують як джерела розповсюдження і доставки новин для більш ніж 20 ТОВ новинних конференцій загального користування, доступ до яких в даний час можна отримати через призначену для користувача мережу Usenet (найбільша в мережі Інтернет система розсилки новин і організації дискусійних форумів, впорядкована по групах новин цієї мережі). Новинні сервери засновані на інструментах (таких, наприклад, як INN News Server), які використовують мережевий протокол передачі новин (Network News Transfer Protocol, NNTP) для взаємодії з іншими новинними серверами USENET і розповсюдження новин будь-яким користувачам, що використовують програми з можливостями отримання новин (наприклад, Agent або Outlook Express).Новинні сервери також дозволяють створювати в Інтернеті або в локальній мережі свої власні групи новин і дискусій.


1250083025913-x.png


Аудіо- і відеосервери створюють мультимедійні можливості для Web-сайтів, дозволяючи користувачам слухати звуки і музику і дивитися відеокліпи через змінні модулі Web-браузеров. Хоча для використання таких традиційних форматів, як wav, midi, mov або avi, на Web-сайтах не потрібне застосування спеціального сервера, недавня поява технологій потокової передачі звукової і відеоінформації у багатьох випадках зробила необхідним застосування аудіо- і відеосерверів (разом з використанням таких інструментів, як, наприклад, RealServer Plus).Появу нових потокових технологій відзначає важливий етап в розвитку мультимедійних засобів в Усесвітній павутині, і, поза сумнівом, ці технології стануть одними з найцікавіших в історії Інтернету.

1250083025914-x.jpg


Web-сервери дозволяють надавати інформацію через інтернет за допомогою мови гіпертекстової розмітки (HyperText Markup Language, HTML).За допомогою такого програмного забезпечення, як, наприклад, Microsoft IIS (Internet Information Server - інформаційний сервер Інтернет) або Apache, Web-сервер приймає запити від браузеров (наприклад, Netscape або Internet Explorer) і потім відправляє відповідний(-ие) НТМЕ-документ(-ы) назад на той комп’ютер, з якого надійшов запит.

Для підвищення потужності сервера може бути використаний ряд серверних технологій, які дозволяють не тільки доставляти стандартні HTML-сторінки, але і застосовувати CGI-сценарії (common gateway interface - загальний шлюзовий інтерфейс), протокол безпеки SSL (Secure Sockets Layer - протокол захищених сокетів), а також Active Server Pages (ASP - активні серверні сторінки)

Факс-сервери і комунікаційні сервериКомп’ютерні мережі рідко існують у вакуумі, і, як правило, існує декілька шляхів доступу в комп’ютерну мережу ззовні. Факси і комутовані телефонні з’єднання (dial-up) є двома поширеними способами зовнішнього з’єднання з комп’ютерною мережею.

Факс-сервер (наприклад, FaxMaker) управляє витікаючим трафіком факсиміле, що входить, за допомогою однієї або декількох факс-модемних карт, дозволяючи користувачам комп’ютерної мережі відправляти і отримувати повідомлення факсиміле без використання власних пристроїв факсиміле.Комунікаційні сервери (communication servers) управляють передачею масивів даних і електронних повідомлень між вашою комп’ютерною мережею і іншими комп’ютерними мережами, великими ЕОМ або видаленими користувачами, які встановлюють з’єднання з цими серверами за допомогою модему і телефонної лінії.Наприклад, за допомогою комунікаційного сервера користувач комп’ютерної мережі може діставати доступ в Інтернет.

1250083025916-x.jpg


Сервери міжмережевого обміну. Шлюз (gateway) - це транслятор, який дає можливість різним мережам взаємодіяти між собою. Один з поширених варіантів застосування шлюзів полягає в тому, щоб використовувати їх як транслятори між персональними комп’ютерами і міні-комп’ютерами або великими ЕОМ.

Наприклад, шлюз електронної пошти може служити для трансляції інформації між GroupWise і SMTP-системами (Simple Mail Transfer Protocol - простій протоколелектронной пошти, протокол SMTP). У локальній мережі один з комп’ютерів зазвичай призначається як шлюзовий.Спеціальні прикладні програми в настільних комп’ютерах звертаються до глобальнішої комп’ютерної системи за допомогою шлюзового комп’ютера, і користувачі можуть діставати доступ до ресурсів великої ЕОМ, неначебто ці ресурси знаходилися в настільному комп’ютері.

Якщо сервери доступу до файлів і принтерів пересилають якийсь файл на ту клієнтську машину, яка зробила цей запит, то сервери додатків відправляють тільки результати обробки запиту. Наприклад, вам потрібно знайти в базі даних по персоналу всіх працівників, у кого день народження в листопаді.

Замість пересилки на ваш комп’ютер всієї бази даних для того, щоб ви могли виконати пошук, цей пошук проводиться на самому сервері додатків, а потім на ваш комп’ютер відправляється тільки результат зробленого вами запиту.Це невелика, але значна відмінність робить сервери додатків (такі, наприклад, як Lotus Domino) ідеальними інструментами для обслуговування величезних об’ємів даних і для надання цих даних.</p>

Сервери додатків Якщо сервери доступу до файлів і принтерів пересилають якийсь файл на ту клієнтську машину, яка зробила цей запит, то сервери додатків відправляють тільки результати обробки запиту. Наприклад, вам потрібно знайти в базі даних по персоналу всіх працівників, у кого день народження в листопаді.

Замість пересилки на ваш комп’ютер всієї бази даних для того, щоб ви могли виконати пошук, цей пошук проводиться на самому сервері додатків, а потім на ваш комп’ютер відправляється тільки результат зробленого вами запиту.


1250083025918-x.jpg