Поняття про комп'ютерні віруси. Профілактика і боротьба з комп'ютерними вірусами. Антивірусні програми

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета:Ознайомлення з програмами-шкідниками, наслідками їх роботи та забезпечення захисту від вірусних програм.


Тип уроку: комбінований


Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань

Якщо людина не повторює те, що знає, то рівень її розвитку прямує до нуля. Щоб це не сталося із нами давайте повторимо вивчену інформацію, яка знадобиться нам на сьогоднішньому уроці. Для цього розгадаємо кросворд.

1.JPG

Питання до кросворда:

1.Буває локальний, фізичний, лазерний.

2.Послідовність команд, що виконуються персональним комп’ютером називають …

3.Як називається об’єднання комп’ютерів?

4.Буває внутрішня і зовнішня.

5.Як називається обчислювальна система, що складається з апаратної частини і програмного забезпечення?

6.Як називається найбільш популярна глобальна мережа?

7.Скажіть іншу назву ГМД діаметром 3,5 дюйма, що має ємність 1,44 МБ

8.Ім’я файлу складається з двох частин: назви файлу і … .

9.Процес вмикання комп’ютера називають?

10.Яка наука вивчає методи та засоби отримання, обробки, зберігання, передавання та подання інформації.

11.Поіменованою ділянкою пам’яті комп’ютера, де зберігається інформація називають …

12.Як ще називають жорсткий магнітний диск?

13.Програму, що здійснює діалог із користувачем, керує роботою комп'ютера, його ресурсами, запускає інші програми називають … системою?

14.Відомості про явища навколишнього світу називають ..

15.Людина, що працює за комп’ютером називається …

16.Як називається пристрій для читання дискет?

Відповіді до кросворду:

2.JPG

Завдання виконано і кросворд повністю розгаданий. У виділених клітинках ви зможете прочитати поняття, яке буде ключовим на сьогоднішньому уроці «комп’ютерний вірус». Через те, що будь-яку обробку інформації з допомогою комп’ютера можна виконувати з допомогою програм, а програму може написати практично будь-хто, знайомий з програмуванням, то серед програм є такі які виконують корисну роботу, а є й такі які, що призначені для завдання шкоди - псування інформації, а для сучасних комп’ютерів появилась можливість навіть зіпсувати сам комп’ютер.


III. Теоретичні відомості

Комп’ютерний вірус - це спеціально написана, як правило невелика програма, яка може записувати (впроваджувати) свої копії (можливо змінені) в інші комп’ютерні програми, системну область диска, тощо. Зараження комп’ютерним вірусом - це процес впровадження вірусом своєї копії. Принцип роботи вірусів. Коли заражена програма починає свою роботу, то спочатку управління отримує вірус. Вірус знаходить і "заражає" інші програми і інші об’єкти, а також може виконати сам які - набудь шкідливі дії. Потім вірус передає управління тій програмі, в якій він знаходиться, і вона працює так само, як звичайно і тим самим зовні її робота має такий самий вигляд, як робота незараженої програми.

Класифікація комп’ютерних вірусів.

3.JPG

Зауваження: Вірус є програмою, тому об’єкти, що не містять програм і не підлягають перетворенню в програми, не можуть бути заражені вірусом. Заходи до попередження зараження:

 • використання надійних джерел програмного забезпечення;
 • перевірка інформації, що надходить ззовні;
 • встановлення захисту від запису на змінних дисках з файлами;
 • обмеження доступу до комп’ютера сторонніх осіб;
 • регулярне створення резервних копій.

Як проявляють себе комп'ютерні віруси? Всі без виключення віруси є шкідливим продуктом. В першу чергу це пов'язано з тим, що вони працюють таємно, несанкціоновано, незалежно від вашої волі. По-друге, всі вони займають якесь місце, зменшуючи доступний вам дисковий простір. По-третє, і це, мабуть, найголовніше, більшість з них або псує інформацію, або утруднює роботу з комп'ютером. Розглянемо загальні приклади проявлення вірусів. Деякі з вірусів поводять себе як "ілюзіоністи", видаючи на екран різноманітні повідомлення, графічні зображення тощо, інколи програють якісь мелодії. Під час таких дій нормальна робота комп'ютера звичайно призупиняється, блокується. Деякі віруси викликають відеоефекти типу перевертання зображення на екрані, мерехтіння картинки і т.п. Значна кількість вірусів знищує окремі файли, форматує диски або пошкоджує системні області диска таким чином, що після цього не можна дістатися до інформації, яка записана на ньому. Деякі віруси спотворюють інформацію, що записана у файлах баз даних. Наприклад, вірус EMMIE змінює цифри при виведенні їх на екран або принтер. Особливо можна виділити віруси, основна задача яких SYMBOL 151 \f "Arial Cyr" боротьба з відомими антивірусними програмами. Зокрема ці віруси видаляють файли, які створюють антивіруси-ревізори (див. далі) і в яких міститься життєво важлива інформація про системні області та файлову структуру вашого ПК. До таких вірусів відносяться GOLDBUG, PORUCHIK (до речі останній ще видає повідомлення "Поручик Лозинский раздайте Aidstest SYMBOL 251 \f "Arial Cyr" ") та інші. В усякому випадку, коли з вашим комп'ютером діється щось вам незрозуміле, перевірте його на зараженість вірусами!

Антивірусні програми - це утиліти, що дозволяють виявити віруси, вилікувати, або ліквідувати заражені файли і диски, виявляти і запобігати підозрілі (характерні для вірусів дії).

Класифікація антивірусних програм.

4.JPG

Найбільш поширені наступні антивірусні програми: AIDTEST, DOCTOR WEB, ADINF, MSAV, з постачання MS DOS, комплекс NORTON ANTIVIRUS та інші.


IV. Робота з комп’ютером.

А тепер пошукаємо віруси на ваших носіях інформації. Для цього виконаємо наступне завдання.

Завдання

1. Запусти програму перевірки на наявність віруса на диску та застосувати його для диску.

2. Записати в зошит результати антивірусного сканування.


V.Закріплення вивченого матеріалу.

Відповіді учнів на контрольні запитання.

 • Що таке комп’ютерний вірус?
 • Який принцип роботи вірусів?
 • За якими ознаками можна класифікувати комп’ютерні віруси?
 • Чи може вірус вивести апаратну частину комп’ютера з ладу?
 • Які заходи попередження зараженні ви знаєте?
 • Що таке антивірусна програма?
 • Які є антивірусні програми?


VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

І.Т. Зарецька, А.М. Гуржій, О.Ю. Соколов Інформатика частина 1 §12(ст.305-308). Опрацювати матеріал та скласти алгоритм роботи антивірусної програми.