Носії інформації, форми і способи подання інформації(конспект)
Носії інформації, форми і способи подання інформації. Види інформації. Інформація і шум та їх взаємне перетворення
Зміст
Мета:
• навчити учнів відрізняти різні види інформації, форми та способи представлення інформації;
• удосконалювати практичні вміння самостійно працювати з підручником, виділяти головні аспекти тексту;
• розвивати навички формулювати та висловлювати свої думки;
• виховувати інформаційну компетенцію Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
і. актуалізація опорних знань
А. Виберіть одну правильну відповідь
1 Поняття «інформація» в інформатиці — це…
а) відомості;
б) зменшення невизначеності;
в) знання;
г) комп’ютерна програма
2 Що спільного між книгою та дискетою:
а) матеріал, з якого вони виготовлені;
б) розмір;
в) зберігання даних;
г) вартість
3 Наука, яка досліджує закони та методи обробки інформації називається:
а) семантика;
б) інформатика;
в) кібернетика;
г) статистика
4 Інформація — це…
а) усі відомості, які є об’єктом зберігання, передачі та перетворення;
б) усі відомості, які передаються та сприймаються людьми;
в) усі сигнали, які поступають з навколишнього середовища;
г) усі дані, які можуть оброблятися комп’ютером
5 Інформація, яка передається видимим способом або символами, називається:
а) екранна;
б) візуальна;
в) звукова;
г) тактильна
6 Людина зберігає інформацію за допомогою:
а) органів почуттів;
б) центральної нервової системи;
в) мозку;
г) навколишнього середовища
Відповіді: 1—б; 2–в; 3–б; 4–а; 5–б; 6–в
Б. Учню біля дошки надаються картки.
рахівниця
комп’ютер
Транспортир
Лінійка
Термометр
калькулятор
Завдання: поділити пристрої на дві групи:
1) пристрої для обробки інформації;
2) пристрої для отримання інформації
іі. вивчення нового матеріалу Носії інформації
Інформація завжди пов’язана з матеріальним носієм Носії — це середовище для запису та зберігання інформації
Носієм інформації може бути
• будь-який матеріальний предмет;
• хвилі різноманітної природи;
• речовина у різному стані;
• машинні носії
Види інформації
• за сприйняттям: звукова, візуальна, смакова, нюхальна, тактильна;
• за суспільним призначенням: масова, особиста, суспільно-політична, звичайна, естетична;
• спеціальна: наукова, технічна, галузева, виробнича;
• за областю виникнення: елементарна, біологічна, соціальна;
• за формою представлення: текстова, графічна, звукова, числова, комбінована
ііі. Закріплення матеріалу
1 Наведіть приклади, коли у ролі носіїв інформації перебувають:
• машинні носії;
• матеріальний побутовий предмет;
• хвилі різноманітної природи;
• речовина у твердому стані
2 Укажіть, у яких видах представлено інформацію:
• стаття у газеті;
• відеокасета;
• музичний диск;
• медичний довідник;
• інформаційний випуск новин;
• лист;
• виставка картин
3 Опрацювати матеріал підручника, відповісти на запитання:
• Що називають знаком?
• Чим відрізняються поняття «знак» та «символ»?
• Що називають абеткою?
• Що називають кодом?
• Чим відрізняються поняття «кодування» та «шифрування»?
• Як поняття шуму пов’язане з інформацією?
IV. Підсумок уроку
V. домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника
Відповісти на запитання
Вивчити основні поняття теми
Навести 5 прикладів різних видів інформації та видів носіїв інформації