ВСТУП. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ(3.15)

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета: познайомити учнів з поняттям „інформатика”, на основі їх життєвого досвіду сформувати поняття „інформація”, „повідомлення” та „шум”, вчити розрізняти види, властивості інформації; ознайомити з основними інформаційними процесами;розвивати логічне мислення, пам’ять, творчу уяву; виховувати інформаційну культуру.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

.Організаційна частина

Привітання. Знайомство з учнями, мотивація вивчення предмету. Розповідь про будову предмету та вимоги до його вивчення.

.Вивчення нового матеріалу

.Інформатика як наука

Інформатика як наука досить молода: вона сформувалася у другій половині ХХ століття, але вже стала необхідною складовою освіти сучасної людини. Англійський варіант назви інформатики звучить як Computer Science – комп’ютерна наука. Найвидатнішим досягненням у цій галузі було створення персональних комп’ютерів, які швидко стали невід’ємною частиною повсякденного життя. Перший комп’ютер з’явився не так давно – у 40-х роках ХХ століття. Зараз комп’ютери допомагають нам у різних сферах діяльності. За комп’ютером працюють банкіри та менеджери, касири та економісти, юристи та видавці, студенти та учні. Завдяки комп’ютерам ви відкриваєте для себе не лише нові ігри та розваги, а й вікно у неосяжний світ Інтернету, у світ створення комп’ютерних зображень, текстів, різноманітних математичних обчислень. Ключем до оволодіння багатьма сучасними професіями є комп’ютерна обізнаність – уміння користуватися комп’ютером з метою розв’язування певного кола задач. Світ нестримно прямує до комп’ютерної доби. Відбувається перехід до мікроелектронних технологій – широкого застосування комп’ютерів у виробництві, управлінні, науці, освіті, медицині, торгівлі тощо. Сьогодні завдяки комп’ютеру наше суспільство перетворюється з індустріального в інформаційне. Інформатика – це наука про інформацію та методи і засоби її опрацювання (інформаційні технології).Отож, об’єктом вивчення цієї науки є інформація.

.Поняття інформації та повідомлення

Повсякденне життя людини пов’язане з інформацією. Спробуймо визначити: що таке інформація? (відповіді дітей) Як бачимо однозначно сказати ,що таке інформація ми не можемо, але інтуїтивно розуміємо це поняття. Тому термін «інформація» не означається, а пояснюється.. З не означуваними поняттями ви зустрічалися і раніше, в геометрії таким поняттям є «точка». Можна сказати, що інформація –– це відомості про навколишній світ та процеси, що відбуваються в ньому.

Інформація завжди передається за допомогою повідомлень, форма яких може бути різна(текс, звук, символ, жести, рисунок). Ту саму інформацію можна передати за допомогою різних повідомлень. Наприклад, повідомлення про відкриття сучасного гіпермаркету ви можете побачити по телевізору, воно може бути надруковане в газеті або в рекламному буклеті, який ви знайдете в поштовій скриньці, ви зможете почути його по радіо або довідатися про цю подію від сусідів по будинку.

Проте треба враховувати, що те саме повідомлення може містити різну інформацію за різних обставин та для різних людей. Наприклад, повідомлення «У приміщенні прохолодно» на дверях затишної кав’ярні порадує вас улітку, коли на дворі спека. Натомість те саме повідомлення, прочита¬не взимку, означає, що приміщення не опалюють, тому не варто захо¬дити до такої кав’ярні.

Особливої уваги потребує поняття шуму. Ту частину повідомлення, яка не несе корисної інформації, називають шумом. Слід пам’ятати, що інформація може перетворюватися на шум, і навпаки, шум може перетворюватись на інформацію. Наприклад:¨ якщо кілька разів повідомляється про одну і ту саму таємницю, то перше повідомлення несе інформацію, а наступні такі повідомлення для однієї і тієї самої людини – шум. У такий спосіб інформація перетворюється на шум. Навпаки, якщо якомусь повідомленню спочатку не надавали значення і вважали, що воно не несе корисної інформації, а пізніше в цьому повідомлення виявили корисну інформацію (реклама ліків), то в такий спосіб шум перетворюється на інформацію.

Давайте проаналізуємо на прикладах, як ми отримуємо інформацію, і складемо схему процесу. Нехай у розмові з другом ви повідомили його про те, що вчора ви почули,що прем’єрний показ фільму про пригоди Гаррі Поттера відбудеться в листопаді. Тоді джерелом інформації був телевізор, передавачем інформації були саме ви, адже ви передали своєму співрозмовникові усне повідомлення про прем’єру. Приймачем інформації виступав ваш товариш. Роль каналу зв’язку між передава¬чем і приймачем інформації віді¬гравало повітря, завдяки механічним коливанням якого повідомлення було передано.

Властивості інформації.jpegРозглянемо на прикладі кожну з них.

• Повнота Щоб ваше повідомлення про прем’єру фільму про Гаррі Поттера мало цю властивість, ви повинні повідомити, коли саме та де відбудеться ця прем’єра. Адже інакше буде незрозуміло, коли й до якого кінотеатру треба збиратися.

• Достовірність Щоб ваше повідомлення про довгоочікувану прем’єру було достовірним, ви мали отримати цю інформацію від поінформованих джерел, наприклад прочитати статтю про заплановану прем’єру від творців фільму в спеціальному виданні. Якщо ж ви почули цю інформацію з розмови друзів у школі, ви могли отримати недостовірну інформацію.

• Корисність Якщо ви передасте повідомлення про прем’єру фільму своєму другові, який уважно слідкує за всіма пригодами Гаррі, то отримана ним інформація буде корисною. Якщо ж це саме повідомлення отримає ваша бабуся, яка навіть не здогадується про те, де розміщено Гоґвортс, то така інформація не матиме для неї цінності. Ваше повідомлення не буде нести корисної інформації, отже, воно міститиме шум. Проте шум може перетворюватися на інформацію, а інформація, навпаки, на шум. Наприклад, коли ви на день народження подаруєте бабусі всі книги про Гаррі Поттера та його друзів і бабуся за літо встигне їх уважно прочитати, то повідомлення про прем’єрний показ останньої частини фільму про пригоди мага, яке до цього було для бабусі лише шумом, принесе багато корисної інформації. Так шум зміг перетворитися на інформацію.

• Своєчасність Якщо ви повідомили свого друга про прем’єру, заплановану на листопад, у жовтні, то отримана інформація буде своєчасною. Натомість те саме повідомлення, отримане вашим другом у грудні, буде несвоєчасним та некорисним для нього.

• Зрозумілість Будь-яка інформація має бути подана у формі, зрозумілій для приймача повідомлення. Наприклад, якщо ви надіслали повідомлення про прем’єру фільму поштою, а на листівці записали текст повідомлення за допомогою старовинних рун, то ваш друг ніколи не здогадається, про що ви його інформуєте. Однак це повідомлення буде зрозумілим більшості учнів школи Гоґвортс.

. Інформаційні процеси

Крім сприймання інформації за допомогою органів чуття при безпосередньому контакті з об’єктами зовнішнього світу, людина може зберігати, опрацьовувати інформацію, в результаті отримувати нові знання, нову інформацію і передавати її іншим людям за допомогою повідомлень. Основним інформаційними процесами є: пошук – збирання – зберігання – передавання – опрацювання – використання – захист інформації.(діти пояснюють кожен з процесів).

. Закріплення вивченого матеріалу

Вкажіть в яких видах представлено інформацію: - стаття в газеті;

- відеокасета;

- медичний довідник;

- музичний диск;

- інформаційний випуск новин;

- лист;

- виставка картин.

Якої властивості не мають наведені повідомлення в зазначених ситуаціях? - Вчорашній прогноз погоди для людини, яка хоче знати погоду на завтра.

- Правила розв’язання квадратного рівняння для учнів першого класу.

- Прогноз погоди нас сьогодні для людини, яка зараз цікавиться цінами на комп’ютери.

- Розклад уроків для людини, що хоче знати кількість учнів у класі.

- Розмагнічений компас.

. Підсумок уроку.

-Що вивчає інформатика?

-Які види інформації ви запам’ятали?

-Які властивості інформації ви запам’ятали? Наведіть приклади

-Які основні інформаційні процеси ви знаєте?

. Домашнє завдання.

-Опрацювати матеріал підручника.

-Навести (письмово) власний приклад процесу отримання інформації. Згідно схеми визначити складові.

-Навести приклади для інформаційних процесів.