Розгін комп'ютера

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Розгін, оверклокінг (від overclocking) - підвищення швидкодії компонентів комп'ютера за рахунок експлуатації їх у форсованих (позаштатних) режимах роботи.

Критерії штатного режиму роботи комп'ютера

Частота процесора, модулів системної пам'яті, системної шини, графічного процесора та відеопам'яті, а також «таймінги» (від анг. timings - затримки за часом) оперативної і відеопам'яті відповідають номінальним. Частоти повинні відповідати таблиць даних (datasheets) виробника для конкретної моделі. У разі якщо використовуються відеокарти, модулі пам'яті або материнські плати з зміненими щодо референсних частотами або таймінгами, за штатний приймається такий режим їх роботи, при якому частоти і таймінги відповідають специфікаціям виробників.

Способи підвищення швидкодії

Для підвищення швидкодії процесорів, як центрального, так і графічного, розгін зводиться до підвищення тактової частоти. Для підвищення швидкодії пам'яті (в тому числі відеопам'яті) - до підвищення тактової частоти і зниження таймінгів. Для підвищення частоти роботи процесорів і пам'яті використовуються як вбудовані функції BIOS (в тому числі BIOS відеоадаптера), так і програмні засоби. У більшості випадків зростання тактової частоти центрального і графічного процесорів, а також модулів пам'яті супроводжується збільшенням розсіюваною потужності, що призводить до зростання температури розігнаних компонентів. Цьому явищу сприяє також часто застосовується для підвищення стабільності розігнаних компонентів збільшення напруги живлення. Для зниження негативних ефектів розгону застосовують поліпшені системи охолодження комп'ютерних компонентів.

Розгін ЦП і пам'яті за допомогою BIOS комп'ютера

BIOS багатьох материнських плат дозволяє експлуатувати центральний процесор і пам'ять у форсованих режимах. Деякі виробники навіть випускають материнські плати, що мають багато пристосувань, що полегшують розгін, таких, як поліпшене охолодження чіпсета, компонування елементів спрощує організацію ефективного охолодження, радіатори на імпульсних MOSFET - транзисторах перетворювачів живлення процесора, а також розширені налаштування BIOS зі збільшеними діапазонами регулювання напруг. Популярні у оверклокерів серії материнських плат: DFI серії LanParty, ASUS, GIGABYTE, MSI, EVGA. Для розгону процесора застосовується зміна множника (параметри Multiplier, CPU Ratio), зміна частоти системної шини (параметри FSB Frequency, Host Frequency, Host Speed ​​і т. д.) або обидві процедури. Розгін пам'яті здійснюється збільшенням частоти, яке, в свою чергу, досягається підбором дільника частоти системної шини (параметри Memory Mode, Memory Speed ​​і т. д.). Розгін пам'яті також здійснюється модифікацією затримок (таймінгів) (параметри TRas, TCas, Precharge Delay і т. д., їх число може доходити, в залежності від моделі материнської плати, до 50).