Програмне забезпечення. Операційні системи. Призначення та класифікація операційних систем

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук

Мета

 • Ознайомити учнів з поняттями програмне забезпечення, його складові, операційні системи, їх призначення та класифікація.
 • Виховувати інформаційну культуру, уважність, дисциплінованість.
 • Розвивати пізнавальні інтереси, уміння визначати головні цілі навчання, уміння вести конспект.

Тип уроку

Пояснення нового матеріалу

Хід уроку

Організаційний момент

Привітання з класом.Організація та перевірка готовності учнів, класу до роботи, створення позитивної робочої атмосфери.

Мотивація навчальної діяльності

На минулих уроках ми вивчали тему апаратне забезпечення комп'ютера. Якщо уявити, що ми застосувавши всі набуті знання зібрали комп'ютер, то він не буде працювати. Крім важливого та потрібного складника — апаратного забезпечення для роботи комп’ютера необхідне ще й програмне забезпечення. Тому на сьогоднішньому уроці ми познайомимося з поняттям програмне забезпечення, його складовими. Дізнаєтеся, що таке ОС,її призначення та класифікацію.

Пояснення нового матеріалу

Програмне забезпечення (ПЗ) — сукупність усіх програм, що забезпечують злагоджену роботу комп’ютера та що їх використовують для виконання різноманітних завдань. Програмне забезпечення буває різним, але є обов’язкова частина, без якої комп’ютер не може працювати. Це системне програмне забезпечення — частина програмного забезпечення, призначена організовувати функціонування комп’ютера. До системних програм належать операційні системи Операційна система (ОС) — це базовий комплекс програм, що забезпечують

 • керування ресурсами — злагоджену роботу всіх апаратних засобів комп’ютера;
 • керування процесами — виконання всіх програм та їх взаємодію з пристроями комп’ютера та даними
 • інтерфейс (діалог, обмін інформацією) між користувачем та комп’ютером.

OS1.JPG

Сьогодні найвідомішими операційними системами є ОС Microsoft Windows, UNIX і UNIX-подібні системи — Linux, BSD, Mac OS. Також все більшого розвитку набуває розвиток мобільного програмного забезпечення [[1]]

 • Windows,20DTCAA3W98MCAPPHBJRCASK04H2CA3L12VUCA88TYOECAZRZP9LCAULM2RVCAX6F7NYCAUZSSR5CAQW6F5UCA2RRTY9CA37YV4ZCA736R3PCASVKKR2CA6CS52ACA5L8P07CAUBL74UCA0436VACAXI49PV.jpgOS/2,Wqw.jpg UNIX Unix.jpg Linux 11.jpg

В свою чергу структура ОС така : OS2.JPG

 • Ядро ОС — центральною частиною ОС, яка забезпечує прикладним програмам координований доступ до ресурсів комп’ютера (оперативної пам’яті, зовнішніх пристроїв уведення та виведення інформації), перекладаючи їх команди на мову двійкових кодів, яку розуміє комп’ютер.
 • Драйвери — програмами, що перекладають команди комп’ютера на мову певного пристрою (принтера, сканера, звукової або відеокарти) та навпаки.
 • Утиліти— допоміжні програми, призначені обслуговувати диски, перевіряти комп’ютер, налаштовувати певні параметри роботи тощо.
 • Інтерфейс — правила взаємодії операційної системи та користувача, які визначають зручність роботи.

Інтерфейс ОС надає командний процесор. Інтерфейс ОС буває:

 • Командний.Таку назву цей інтерфейс отримав тому, що користувач подає команди комп’ютеру, комп’ютер їх виконує та повертає отриманий результат користувачеві.
 • WIMP-інтерфейс (Window — вікно, Image — образ, Menu — меню, Pointer — указівник), або графічний інтерфейс.Використовуючи цей вид інтерфейсу, команди комп’ютеру надають за допомогою графічних образів (меню, вікон та інших елементів).
 • SILK-інтерфейс. (Speech— промо¬ва, Image — образ, Language — мова, Knowlege — знання).Цей вид інтерфейсу ґрунтується на основі мовленнєвої (людина подає команди голосом, використовуючи спеціально зарезервовані слова-команди, наприклад прокидайся або відкрити) та біометричної технологій (для керування комп’ютером за допомогою цифрової камери зчитують інформацію про вираз обличчя людини, напрямок її погляду, розмір зіниці).
 • Семантичний (суспільний). Цей вид інтерфейсу включає використання командного рядка, графічного, мовленнєвого та мімічного інтерфейсів.

За кількістю одночасно виконуваних дій ОС поділяють на однозадачні (наприклад, DOS) та багатозадачні, що здатні виконувати кілька програм одночасно (наприклад, UNIX, Windows, Linux). За можливостями одночасної роботи кількох користувачів операційні системи можуть бути розраховані на роботу одного користувача та на роботу багатьох користувачів.

Закріплення

Вправа 4.13 з зошита Морзе.

Підведення підсумків

Дайте відповіді на запитання:

 1. Про що на сьогоднішньому уроці дізналися?
 2. Що таке програмне забезпечення комп’ютера?
 3. Що називають операційною системою?
 4. Які на сьогодні є інтерфейси операційних систем? Наведіть приклади.

Домашнє завдання

Опрацювати п. 6.1-6.2 підручника авторів Володін, Володіна