Блог

Матеріал з Фізмат Вікіпедії
Перейти до: навігація, пошук
090f9abce2c28ec3ed6b5f9b5e95d963.jpg

Блог (також блоґ, англ. blog, від web log, «мережевий журнал чи щоденник подій») — це веб-сайт, головний зміст якого — записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються. Для блогів характерні короткі записи тимчасової значущості. Популярність блогосфери обумовлена насамперед можливістю використання таких недоступних раніше інструментів, як RSS, trackback та ін. За версією газети «Вашингтон профайл» (англ. Washington Profile) першим блогом вважають сторінку Тіма Бернса-Лі, де він, починаючи з 1992 року, публікував новини. Широке використання блогів почалось з 1996 року. В серпні 1999 року комп'ютерна компанія «Pyra Labs» із Сан-Франциско відкрила сайт Blogger. Це була перша безкоштовна блогова служба. Згодом Blogger був викуплений компанією Google.


Типова анатомія блога


Вміст блога можна уявляти собі, як стрічку, на якій в хронологічному порядку згідно з датами їхньої публікації блогером йдуть дописи, так звані пости, один за одним. Оскільки з часом у блозі накопичується багато постів, зазвичай, ця стрічка займає кілька веб-сторінок, так що найновіший пост займає верхню частину першої сторінки, і чим давніше, тим нижче від нього містяться попередні пости, скажімо всі пости за останній тиждень, друга сторінка тоді присвячена постам за тиждень до того, третя сторінка-ще давнішим, і так далі. Як правило, сторінки блога також містять посилання на архів блогу, тобто на попередні пости згруповані по місяцях і роках. Отже навігація блога в хронологічному порядку є дуже легкою. Окрім того, у багатьох системах блогування можливо призначати категорії постам. Ці категорії відбивають тематику постів, як, наприклад, «програмування», «поетика», «сімейні справи» і таке подібне. Тоді відвідувачі блога, які цікавляться думками блогера щодо програмування, можуть за посиланням на цю категорію перейти до всіх існуючих постів автора, присвячених цьому предмету. Типово окремий пост у блозі має заголовок, дату публікації, власне зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати, тощо), посилань на інші сайти та блоги в Інтернеті[1], інколи зображень чи навіть відео. Також пост містить коментарі до нього, залишені відвідувачами, та просту веб-форму, за допомогою якої, вони долучають ці коментарі.

Різновиди блогів


За автором (авторами):

Особистий (авторський, персональний) блог — ведеться однією особою (як правило – його власником);

 • «Примарний» блог — ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною;
 • Колективний або соціальний блог — ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник;
 • Корпоративний блог — ведеться усіма співробітниками однієї організації;

За наявністю /виду мультимедіа:

 • Текстовий блог — блог, основним контентом якого є тексти;

Фотоблог — блог, основним контентом якого є фотографії:

 • Музичний блог — блог, основним контентом якого є музичні файли:

подкаст і блогкастинг — блог, основний контент якого надиктовується та викладається у вигляді MP3-файлів;

 • Відеоблог — блог, основним контентом якого є відеофайли;

За особливостями контенту:

 • Контентний блог — блог, який публікує первісний авторський контент;
 • Моніторинговий блог — блог, основним контентом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоги;
 • Цитатний блог — блог, основним контентом якого є цитати з інших блогів:
 • Сплог — спам-блог;

За технічною основою:

 • Stand-alone блог — блог на окремому хостингу та движку (CMS);
 • Блог на блог-платформі — блог, який ведеться на потужностях блог-служб (LiveJournal, LiveInternet та ін.);
 • Моблог — мобільний веблог, який містить контент, котрий розміщується в мережі з мобільних чи портативних пристроїв;

Роль та популярність блогів


Rss boite.jpg

Надзвичайна популярність блогів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати в інтернеті за допомогою блогів неймовірно легко — фактично, створення нового поста зводиться до набирання його тексту у веб-формі та відправки його до сервера натисканням кнопки «Публікувати» (англ. англ. - Publish), після цього пост зберігається на сервері, який автоматично компонує веб-сторінки, різні посилання, додає стиль форматування, тощо (такі серверні програми називаються системами управління змістом – англ. - Content Management Systems або CMS). Отже користуватися блогом не важче, ніж простим текстовим редактором. І друга причина – це моментальна доступність в Інтернеті опублікованої інформації, а тим більш, що існують декілька безкоштовних систем блогування, де будь-хто може зареєструватися та вести свій блог, не прикладаючи особливих зусиль. До того ж блоги періодично скануються Інтернет-шукачами, такими як Google, Yahoo!, та ін. визначна роль у творенні інформаційного суспільства, реалізації свободи слова, боротьбі за права людини у світі, та й просто у комунікації та обговоренні будь-яких ідей поміж людьми. Але звичайно більшість блогів мають інтерес лише для невеликої групи людей, які можуть бути знайомі з автором, або цікавляться його думками та коментарями щодо подій у світі, фахової діяльності, родинного життя, мистецтва, тощо. Тільки деякі з них стають відомі, як перлини блогосфери, нові пости, до яких очікуються з нетерпінням, коментуються жваво та знаходять своє відбиття у дискусіях по всіх куточках блогосфери. Цій статті необхідно надати енциклопедичного стилю.

Українська блогосфера


1231321321231.jpg

Блогосфера (від англ. blogosphere) — термін, побудований аналогічно терміну ноосфера. Блогосфера — позначає сукупність усіх блогів, як спільність чи соціальну мережу. Існуючі сотні тисяч блогів зазвичай тісно пов'язані між собою, блогери читають і коментують один одного, посилаються один на одного, і таким чином створюють свою субкультуру. Блогосфера є важливим середовищем вивчення суспільної думки, вона часто враховується в академічних і неакадемічних роботах, що досліджують сучасні глобальні соціальні тенденції. Найпопулярніша платформа серед українських блогерів — це LiveJournal. За даними компанії СУП, яка опікується сектором «кирилічних» країн на LiveJournal, кількість українських блогів становить біля 100 тисяч. Окрім того, наявна певна кількість блогів на інших платформах, — англомовних та російських (Blogger.com, LiveInternet.ru, Diary.ru, Mail.ru); спільнота stand-alone блогерів, та кілька спільнот на українських блогерських платформах (Bigmir.net, Meta.ua, Hiblogger.net). Серед українських інтернет-видань поширена практика створення блогів для своїх авторів та відомих людей, — свої блоги відкрили Українська правда, ЛігаБізнесІнформ, Кореспондент, Новинар... Окрема блогова платформа для своїх прихильників була створена політичною силою «Народна самооборона» Юрія Луценка. У травні 2007 р. був започаткований проект Blogoreader - перший в українському інтернеті проект, який висвітлює українську блогосферу - головні події та новини останнього часу, знайомить з цікавими блогами, блогерами, URL: сайтами та сервісами.

Як створити блог безкоштовно?


У мережі діє декілька безкоштовних автоматичних сервісів для створення блога. Всього декількома кліками ви зможете отримати досить пристойну сторінку в мережі.

Livejournal - ймовірно, найвідоміший і найпопулярніший на даний час сервіс. Щоб завести блог, досить перейти на сайт www.livejournal.com і натиснути “Створити журнал” (мову інтерфейсу можна вибрати в настройках). Вам буде наданий в користування безкоштовний аккаунт типу ім'я.livejournal.com.

Деякі функції присутні не в повному об'ємі, тому вам пропонуватимуть перейти на платний акаунт, де більше можливостей (проте це зовсім не обов'язково. Тисячі людей користуються безкоштовними акаунтами, і не скаржаться).

Livejournal-main.jpg

Blogger. Цей сервіс є дочірнім від Google, тому, за наявності Google-аккаунта вам не потрібно буде створювати новий акаунт, а просто зайти з даними Google. І навпаки - якщо ви створили аккаунт на Blogger, то автоматично отримуєте акаунт Google.

Як твердить головна сторінка, завести блог ви можете всього в декілька кроків - створити профіль, назвати блог, вибрати шаблон. Вам буде наданий домен типу ім'я.blogspot.com. Після створення блогу ви можете щось написати, або ж набудувати зовнішній вигляд, настройки.

Цікавим моментом є те, що Blogger, як підрозділ Google, дозволяє вам розмістити рекламні блоки Google Adsense, і, таким чином заробляти з трафіку. Також сервіс повністю сумісний з іншими продуктами Google - Picasa Web Albums, Google Data API support, підтримує drag&drop при настройці сторінки.

І ще цікавим є те, що в деяких нових телефонах (наприклад, Sony Ericsson) ви можете публікувати фото, зроблені з мобільного, безпосередньо в блог. Blogger.jpg

Blog.Net.Ua - перший український автоматичний сервіс безкоштовних блогів. Він почав свою роботу 1 січня 2007 року, саме так датується перший запис LaSet’а, який адмініструє цей проект.

Створити блог легше, ніж навіть в світових сервісах, які описані вище. Вам потрібно просто вибрати назву блогу, і за декілька хвилин у вас буде безкоштовний блог на 100 мб типу ім'я.blog.net.ua. Після цього ви перейдете в панель управління Wordpress.

Wordpress майже ідеально підходить для блога. Вам не потрібно щось настроювати - записи додаються автоматично, так само на автоматі тегування, віджети (widgets), теми, категорії і багато іншого. Зараз ви можете вибрати одну тему оформлення серед таких - Big Pencil, Qwilm, Minimalistic, Wordpress Default (Kubric), Yura 1.0, iTheme.

За допомогою платного апгрейду ви можете збільшити місце для файлів, зняти певні обмеження. В цілому головною метою Blog.Net.Ua є українізація блогосфери, адже всі теми переведені на український інтерфейс. Сервіс подарував нам досить багато цікавих блогов, які зараз мають велику популярність.

Blog.net.ua medium.jpg.png
Веб 2.0

Джерела

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0

http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BB%D0%BE%D0%B3

Посилання

http://www.blox.ua/

http://blog.net.ua/

http://http://blog.ru/